Filtry Multimedialne

Filtracja na węglu aktywnym

Proces filtracji na węglu aktywnym polega na adsorpcji (pochłanianiu) na powierzchni adsorbenta porowatego, jakim jest węgiel, zanieczyszczeń (adsorbatów).

Adsorpcja z roztworów wodnych na węglach aktywnych jest procesem dyfuzyjnym, który polega na jednokierunkowym transporcie adsorbatu.

Filtracja (uzdatnianie wody) taka pozwala na poprawienie parametrów organoleptycznych wody: barwy, zapachu i smaku. Wykorzystanie własności adsorpcyjnych węgla aktywnego pozwala na usuwanie z wody substancji organicznych pochodzenia naturalnego i antropogenicznego, humusów, fenoli, chloru i jego związków, pewnej ilości wirusów i niektórych zanieczyszczeń nieorganicznych.

Filtracja na węglu aktywnym powinna być poprzedzona filtracją mechaniczną wody. Do sorpcji zanieczyszczeń z wód stosuje się najczęściej węgle aktywne w postaci ziarnistej lub granulowanej oraz pylistej. Pyliste węgle aktywne stosuje się w układzie porcjowym, pozostałe w układzie przepływowym, tj. stanowią one samodzielną warstwę filtracyjną.

Surowcami do produkcji węgli aktywnych mogą być: antracyt, węgiel drzewny, węgle brunatne i kamienne, łupiny orzechów, pestki, trociny, półkoksy: ksylitowy i torfowy. Skuteczność filtracji na węglu aktywowanym zmniejsza się w przypadku wód o dużej zawartości żelaza i zawiesin.

Rodzaje stosowanych filtrów:

  • filtry narurowe – stosowane z wymiennymi wkładami węglowymi, mogą być montowane na dopływie wody użytkowej lub w punktach czerpalnych, wkłady te powinny zawierać prefiltr mechaniczny, częstotliwość wymiany wkładów zależy od ilości zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie oraz ilości przepuszczonej przez nie wody; nie powinno się dopuszczać do przestojów w pracy dłuższych niż 2 – 3 dni, gdyż może to spowodować rozwój flory bakteryjnej,
  • filtry zasypane granulowanym węglem aktywnym – płukane okresowo, powinny być tak dobrane, aby prędkość filtracji wynosiła ok. 15 m/h.

Dzięki zastosowaniu filtrów z węglem aktywnym następuje poprawa smaku wody uzdatnianej, znika przykry zapach oraz żółte zabarwienie, pochodzące od rozpuszczonych związków organicznych. Usunięcie czynnika bakteriobójczego (chloru) może spowodować wtórne zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Woda taka nie powinna być spożywana bez uprzedniego przegotowania, dlatego zaleca się dodatkowo zastosowanie dezynfekcji lampą UV. Niezbędna jest także okresowa wymiana wkładów lub złóż węglowych.
 
Warto sprawdzić również jak przebiega dezynfekcja wody.

One Response to Filtry Multimedialne

  1. Pingback: Artykuły z linkami » Blog Archive » Odżelazianie wody niezbędne w blokach

Dodaj komentarz